kış aylarında hastalıklara karşı bitkisel koruma

Kış ayları içinde oldugumuz şu günlerde uzmanlar sürekli olarak bitkisel bazı önleyiciler ile şifalı kalmanın öneminden bahsediyorlar.

Öksürük için ıhlamur çiçeği en iyi bitkidir. Balgam sökücü görevi de vardır. Boğazdaki iltihaplı bölgeyi söker. Yaklaşık 1 yemek kaşığı bitki, 1 bardak suda kaynatılır. 5 dakika demlenmesi beklenir. Grip için yine ıhlamur en iyi çözümlerdendir. Bir bardak kaynar suya 2 gram ıhlamur konulur.

10 dakika demlendirilir. Günde 3 ya da 5 bardak paylaştırılarak içilir. Grip için zencefil de iyi bir yöntemdir. Bir bardak kaynar suya 1 çay kaşığı toz zencefil atılır, 10 dakika demlendirilir. Günde 3 bardak içilmesi uygundur.

İnsanların en çok şikayette bulunduğu yorgunluk içinse vücuda zindelik veren biberiyeyi tavsiye ediyoruz. Ayrıca, rezene, karabaş otu, melisa, zencefil ve kekik de yorgunluğa birebirdir. Soğuk havalarda romatizma ağrılarının artmasından dolayı, bu ağrıları hafifletmek için de ısırgan tohumu en etkili otlardandır. Günde 2 ya da 3 kez 1 çay kaşığı ısırgan tohumu kaynatılarak içilmelidir. baharat

İnsanların en çok boğuştuğu hastalık olan migren içinse kekik yağı, karabaş otu, melisa, havlıca ve tarçın faydalıdır.

Hiç yorum yok: