hardal hashas tohumu ve hintcevizi baharatlari

Bugün size üç önemli baharattan bahsedecegim. Bu üç baharat gerçekten çok lezzetli vede saglıklı baharatlardan birisidir. Hardal, Haşhaş tohumu vede hintcevizi baharatları hakkında bilgiler şu şekilde:

Hardal : Bu bitkinin tohumu ilk olarak un durumuna getirilir ve sirkeyle karıştırılarak macun kıvamında bir karışım yapılır. Izgara etlerin yanında ve bazı soslarda kullanılmaktadır. Hardal acı bir bitki oldugu için oldukça lezzetli gelmektedir. Orta Anadolu'da kıraç kesimlerde toplanan hardal bitkisi özellikle yöresel yufka ve ayran ile beraber yenilmekte vede oldukça lezzetli olduguda bilinmektedir.

Haşhaş Tohumu : Haşhaş isimli kısıtlı miktarda ve devlet kontrolü altında üretilen bir bitkinin tohumudur. Mavi-siyah veya beyaz renktedir. Ekmek, çörek, börek gibi fırın ürünlerinde kullanılmakta hamur işlerinde güzel bir baharattır. Ayrıca kavrularak salata, kanape, meze ve sebze yemeklerine de katılmaktadır vede yüksek enerji degerine sahiptir. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Hintcevizi isimli bu baharat özellikle beşamel soslarda ve benzerleri ile peynirli yemeklerde kullanılmaktadır . İnce bir rende işleminden sonra kullanılır. Çok acı oldugu için çok küçük miktarlarda kullanılabilir.

Hiç yorum yok: